27 grudnia, 2020 #Wystrój wnętrz

Odpowiednie oświetlenie doda klimatu – tylko co wybrać: lampy czy lampiony ogrodowe?

Piękny i klimatyczny ogród może do siebie zapraszać nie tylko w dzień, ale i w nocy. Oczywiście tylko wtedy, gdy będzie miał odpowiednio dopasowane oświetlenie. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Do wyboru mamy tradycyjne lampy oraz lampiony ogrodowe

Rodzaje oświetlenia do ogrodu

Lampy ogrodowe występują w bardzo szerokiej gamie rodzajów. Można je podzielić ze względu na sposób montażu, jak i rodzaj zasilania. Najczęściej wyróżnia się lampy naścienne, w formie kinkietów lub reflektorów kierunkowych, lampy pod zabudowę (naścienne i podsufitowe). Charakterystyczne dla ogrodów są też lampy dogruntowe (najazdowe) oraz słupki czy lampy stojące.

Bardzo popularne stają się także lampiony ogrodowe, zarówno tradycyjne drewniane, jak i te w bardziej nowoczesnym wydaniu, wykonane z drutu czy metalu. Do lampionów ogrodowych można włożyć tradycyjne świeczki lub specjalne lampki w kształcie świec.

Zarówno lampiony z oświetleniem elektrycznym, jak i lampy ogrodowe mogą być zasilane tradycyjnie z sieci. Obecna technika nie wymaga już ciągnięcia kilometrów kabli. Nie stanowi to wielkiego problemu w przypadku lampionów ogrodowych, w których stosuje się świece lub lampki elektryczne zasilane bateryjnie, ewentualnie za pomocą akumulatorków. Jednak nawet tradycyjne lampy ogrodowe można dziś zasilać solarnie, dzięki energii nagromadzonej w ciągu dnia ze słońca.

Nowoczesne i tradycyjne rozwiązania w ogrodzie

W ogrodach coraz częściej stosuje się nowoczesne lampy ogrodowe, i to nie tylko te zasilane solarnie. Elementy oświetlenia coraz częściej są zintegrowane z systemem pozwalającym automatyzować włącznie i wyłączanie lamp w pewnej strefie ogrodu, a nawet sterować barwą, intensywnością czy kolorem światła.

Jednak nawet te najbardziej nowoczesne rozwiązania nie dają takiego klimatu jak lampiony ogrodowe, zwłaszcza te tradycyjne. Lampiony doskonale sprawdzą się na tarasie, w altance, lub innym ulubionym miejscu wypoczynku. Mogę mieć bardzo różną stylistykę, jednak niezmiennie najwięcej klimatu dają te oświetlane świecami. Blask ognia ma w sobie jednak coś magicznego.

You Might Be Interested In