W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej zastępuje się tradycyjne malarstwo plakatami. Miłośnicy afiszów mają w czym wybierać: plakaty filmowe, teatralne, wystaw sztuki współczesnej, koncertowe, ale też te stworzone w ramach kompanii społecznych czy po prostu plakaty-ilustracje. Na popularności zyskują w ostatnim czasie również plakaty abstrakcyjne, które intrygują grą form i kolorów.
Co to znaczy abstrakcyjny?
Abstrakcja to wynalazek XX wieku. Wcześniej na salonach gościła sztuka figuratywna, przedstawiająca. To przede wszystkim pejzaże (i wiejskie i miejskie), sceny rodzajowe, portrety, martwe natury. Artyści próbowali jak najwierniej naśladować to, co stworzyła natura. Jednak człowiek dwudziestowieczny znudził się tym, co powtarzalne i postanowił stworzyć formy, które nie będą nawiązywać do rzeczywistości. Stąd właśnie sztuka abstrakcyjna Jacksona Pollocka, Kazimierza Malewicza, Pieta Mondriana, Paula Klee czy Lucio Fontany. Ci artyści szli w stronę kanciastej geometrii lub form organicznych, biologicznych. Wiele z tych prac to klasyki, które chętnie są reprodukowane jako plakaty abstrakcyjne.
Dlaczego abstrakcja jest tak lubiana?
Abstrakcja to uczta dla wyobraźni. Właśnie dlatego, że nie przedstawia tego, co dobrze znane, mózg szuka w niej znajomych kształtów – twarzy, siatki ulic, naczyń, postaci ludzkich. Abstrakcyjne plakaty to więc ciekawa rozrywka dla oka i mózgu. Jeśli powiesi się taki abstrakcyjny plakat w kuchni to można się mu przyglądać podczas picia kawy tym samym rozgrzewając mózg do kreatywnej pracy. Monochromatyczny plakat uspokoi pstrokate wnętrze, a kolorowy ożywi minimalistyczne wnętrze.
Najnowsze komentarze