02 sierpnia, 2023 #Wystrój wnętrz

Kwiat i donica – jak je dobrać, by stanowiły zgrany duet?

Kwiat i donica powinny tworzyć spójną kompozycję. Dobre połączenie tych dwóch elementów sprawi, że roślina będzie ładnie się prezentowała i bujnie rosła. Jak wybierać donice do domu z tak wielu dostępnych obecnie, różnych modeli: https://kwiatydonice.pl/pl/c/Doniczki-do-domu/344 i gdzie umieścić kwiaty?

Donice na parapet

Parapet okienny to jedno z tych miejsc, gdzie najczęściej ustawiamy kwiat. Nie ma się czemu dziwić! Kwiaty stanowią niebanalną dekorację. Okno staje się dużo ciekawsze. 

Wybierając doniczki do domu, które mają stanąć na parapecie warto pamiętać, by nie koncentrować się na dużych modelach. Okno, na którym będą stały wysokie kwiaty i będzie ich dużo, stanie się ciemne. W całym pokoju może zapanować półmrok. 

Na parapecie świetnie będą wyglądały doniczki szersze, w których można posadzić kilka kwiatów. Idealne do takich zabiegów są kaktusy i sukulenty, które czują się dobrze wraz z innymi kwiatami. Co ważne, kaktusy i sukulenty będą dobrze się czuły nawet na południowym parapecie, na którym większości kwiatów doskwierałby upał. 

W mieszkaniach, gdzie jest szerszy parapet można sobie pozwolić na postawienie niewielkich doniczek, które mają nóżki. Jest to bardzo interesująca dekoracja. 

Donice wiszące

Jest wiele pięknych kwiatów, które najpiękniej prezentują się postawione na wysokich półkach lub komodach. Takie kwiaty jeszcze lepiej wyglądają, gdy wiszą na ścianie. 

Wybierając donice do domu, które powiesimy na ścianie trzeba się im dokładnie przyjrzeć.  Nowoczesne donice mogą mieć kształt trójkątów, sześcianów czy półkoli. Często osadzone są na metalowych prętach, które nie tylko podtrzymują donice, ale również stanowią ważny element dekoracyjny. 

Wybierając donice na ścianę można skoncentrować się na klasycznych modelach, które ustawimy na półkach lub specjalnie przeznaczonych do tego kwietnikach. Warto pamiętać, że donica nie powinna być ciężka. Nie sprawdzą się doniczki gliniane czy ceramiczne. Najkorzystniej wyglądają donice metalowe. Ładne i praktyczne są również doniczki z tworzywa sztucznego. 

Warto również wybrać donice nawadniające. Dzięki temu nie będziemy musieli tak często wspinać się na krzesła, by podlać kwiaty. 

Doniczki do postawienia na ziemi

W wielu mieszkaniach jest tyle miejsca, że swobodnie można ustawić kwiaty bezpośrednio na ziemi.  

Bardzo interesująco wyglądają donice na nóżkach. Ciekawym rozwiązaniem jest kupienie kilku donic w tym samym stylu. Koniecznie muszą być różnej wysokości. Tak ustawiona kompozycja sprawi, że rośliny będą wydawały się bardzo interesujące i będą prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Niestety taką kompozycję można zrobić wyłącznie w pokoju, w którym naprawdę jest dużo przestrzeni. 

Wybierając doniczki, które postawimy na ziemi można zdecydować się na stonowane kolory. Świetnie jednak wyglądają donice w kolorze krwistej czerwieni czy butelkowej zieleni. Uwaga! Do takiej donicy bardzo starannie trzeba dobrać rośliny. Kwiaty muszą pasować kolorystycznie. 

Kwiaty i donice to nierozerwalne połączenie. Dobrze dobrane będą stanowiły dekoracje, która nada charakteru całemu pomieszczeniu. Trzeba jednak uważać, gdyż nadmiar kwiatów może przytłaczać mieszkanie. A to już nie będzie wyglądało ładnie.

You Might Be Interested In