13 maja, 2023 #Uroda i zabiegi

Maść czy szampon – jakie preparaty na łuszczycę wybrać?

maść na łuszczycę

Łuszczyca to problem, który może dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Do jej powstawania przyczynia się wiele czynników, w tym niska odporność czy zażywanie niektórych leków. Walka z nią polega nie tylko na stosowaniu zaleconych przez lekarza leków, ale i na właściwej pielęgnacji. Kluczem do sukcesu jest zatem staranny ich dobór. 

Jak powinny działać preparaty na łuszczycę?

Preparaty na łuszczycę można nabyć zarówno w aptekach, jak i w drogeriach. Bardzo istotne jest to, aby przy ich wyborze zwrócić swoją uwagę na rozmaite kryteria. Wydaje się, że najistotniejsze jest wszechstronne działanie tego typu produktów. Doskonale, jeżeli będą one charakteryzować się właściwościami: 

  • przeciwzapalnymi
  • kojącymi
  • przeciwbakteryjnymi 
  • nawilżającymi

Jeżeli balsam, maść, czy też szampon na łuszczycę będzie w stanie zaspokoić potrzeby skóry dotkniętej łuszczycą, najprawdopodobniej stosunkowo szybko będzie można zaobserwować satysfakcjonującą poprawę.

Jakich składników poszukiwać w maściach i innych dermokosmetykach na łuszczycę? 

Zarówno maść na łuszczycę, jak i balsam przeznaczony do walki z nią (tutaj) powinien bazować na starannie wyselekcjonowanych składnikach aktywnych. Doskonale, jeśli większość z nich będzie pochodzenia naturalnego. Wówczas preparaty będą nie tylko wysoce skuteczne, ale również bezpieczne dla naskórka. Trzeba zaś pamiętać o tym, że skóra dotknięta łuszczycą jest o wiele bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne niż skóra zdrowa. Wśród przykładowych substancji aktywnych, które mogą pomóc wymienić należy chociażby dziegieć brzozowy, kwas azelainowy czy ekstrakt z aloesu. Jeśli ma się skórę skłonną do alergii, warto stawiać na preparaty pozbawione sztucznych substancji barwiących oraz zapachowych. Na szczęście, jest ich na rynku coraz więcej.

maść na łuszczycę

Jak stosować preparaty do walki z łuszczycą?

Każdy preparat dedykowany skórze dotkniętej łuszczycą, musi być systematycznie stosowany. Oznacza to, że poszczególnych kosmetyków trzeba używać tak często, jak zaleca ich producent. Większość z nich jest przeznaczona do stosowania codziennie bądź kilka razy w przeciągu tygodnia. Balsamy oraz maści, w odróżnieniu od żeli czy szamponów, zawsze powinny być aplikowane na jak najstaranniej oczyszczoną skórę. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że uda się uzyskać zadowalające efekty w stosunkowo krótkim czasie. Wskazana jest jednak cierpliwość, zwłaszcza że łuszczyca jest schorzeniem o charakterze przewlekłym. To, po jakim czasie nastąpi poprawa jest kwestią mocno zindywidualizowaną. 

You Might Be Interested In