Biżuteria z perłami była chętnie noszona przez zamożne kobiety już w starożytności. Doceniano wówczas delikatność, klasę a przede wszystkim wartość ekonomiczną tych wytworów małży. Natomiast do powszechnej mody biżuterię z perłami wprowadziła znana francuska projektantka Coco Chanel. Szczególnym jej upodobaniem cieszyły się kolczyki z perłami, które jak pisała – powinny znaleźć się w garderobie każdej kobiety. Poznaj tajemnice kolczyków z perłami, zapoznając się z poniższym artykułem.
Kolczyki z perłą, materiał z natury
Wygląd kolczyka z perłą w dużej mierze zależy od wyglądu perły, z której jest wykonany. Pod względem chemicznym, każda naturalna perła zbudowana jest ze specjalistycznej odmiany węglanu wapnia nazywanej także aragonitem oraz pokrycia z białkowej substancji – konchioliny. Jednakże budowa nie oznacza jednolitego wyglądu każdej perły, bowiem wokół jej jądra narasta aragonit i dzieje się to albo regularnie – wówczas perła przybiera kształt kuli, albo też nieregularnie i perła zyskuje kształt zaskakujący i nieoczywisty.
Podobnie dzieje się z kolorystyką perły – najczęściej spotykane są białe owoce małży, jednak gdy zaburzona zostanie równowaga chemiczna perła zyskać może inne kolory (np. czarny bądź błękitny) zyskując ogromną wartość. Do koloru i kształtu perły dobiera się dodatki uzupełniające perłę oraz mocowania, dzięki którym można przytwierdzić kolczyk do ucha. Do najpopularniejszych dodatków należą cyrkonie, kryształy czy też diamenty. Rodzaje mocowań to natomiast skomplikowane zagadnienie wymagające osobnych objaśnień.
Mocowania perły, czyli jakość i klasa kolczyka
Konkretny rodzaj mocowania perły w kolczyku pełni dwojaką funkcję. Przede wszystkim odpowiada za wytrzymałość kolczyka, gwarantując by nie rozpadł się i nie zgubił. Jest również druga, bardziej kulturowa strona mocowań – od zastosowanego w danym kolczyku rodzaju mocowania zależy na jakie okazje można go założyć.
Kolczyki z perłami jak te tutaj z zapięciem sztyftowym (wkrętem wkładanym w ucho) noszone są na okazje codzienne, do pracy, szkoły czy sklepu. Sztyft jest całkowicie schowany w uchu, ekspozycji podlega wówczas sam kolczyk co jest celem codziennego noszenia tego typu biżuterii. W przypadku okazji formalnych takich jak przyjęcie, zaręczyny czy spotkanie biznesowe lepsze są mocowania typu bigiel, które urozmaicają kolczyk swoim ekstrawaganckim wyglądem.
Najnowsze komentarze