10 marca, 2023 #Dla dzieci

Jaka powinna być szczoteczka do zębów dla dzieci?

szczoteczka do zębów dla dzieci

Aby uchronić zęby przed próchnicą, należy odpowiednio o nie dbać. Higiena jamy ustnej jest najbardziej elementarnym elementem profilaktyki. Rodzice powinni pamiętać, że jej stosowanie należy wprowadzić jeszcze przed pojawieniem się zębów u maluszka. Początkowo myć należy wyłącznie dziąsła, używając do tego zwilżonego w przegotowanej wodzie gazika. Kiedy pojawiają się ząbki, należy jednak sięgnąć po odpowiednią szczoteczkę. Jaka powinna być szczoteczka do zębów dla dzieci?

Na co zwrócić uwagę, wybierając pierwszą szczoteczkę dla maluszka?

Szczoteczka do zębów dla niemowląt powinna być przede wszystkim dopasowana do wieku dziecka. Wybierając ją, należy pamiętać, aby zawsze zwrócić uwagę na:

  • wielkość główki;
  • włosie;
  • wygląd.

Wielkość główki szczoteczki

Szczoteczka do zębów dla dzieci nie może być zbyt duża. Powinna swobodnie mieścić się w buzi maluszka. Ta o odpowiednim rozmiarze nie będzie uszkadzać dziąseł w trakcie szczotkowania.

Włosie szczoteczki

Jeśli chcemy mieć mieć pewność, że wybrana szczoteczka jest odpowiednia dla dziecka, najlepsza będzie miękka szczoteczka do zębów. Jednocześnie należy pamiętać, że włosie powinno być gęste. To zagwarantuje odpowiednie czyszczenie zębów. Wraz z tym, jak dziecko będzie rosło, szczoteczka może być zamieniana na taką z coraz twardszym włosiem. Nie oznacza to oczywiście, że pięciolatek będzie mógł być zęby szczoteczką przeznaczoną dla osób dorosłych.

Wygląd szczoteczki

Szczoteczka do zębów dla dzieci powinna charakteryzować się atrakcyjnym wyglądem. Warto stawiać na takie modele, które po prostu będą się dzieciom podobać. To sposób na to, aby higiena jamy ustnej dobrze kojarzyła się dziecku. Jeśli maluch będzie już starszy, warto pozwolić mu na samodzielne wybranie takiej szczoteczki, jaka mu się podoba. Świetnie sprawdzają się te, na których producent umieścił bohaterów najbardziej znanych bajek.

Jaki kształt powinna mieć pierwsza szczoteczka do zębów dla niemowląt?

Pierwsza szczoteczka do zębów dla dzieci (https://a-manada.pl/szczoteczki-do-zebow-dla-dzieci) może być szczoteczką silikonową. Obecnie dostępne są modele, które zakładane są na malec. Takie szczoteczki manualne mają formę gryzaka. Ich stosowanie jest w pełni bezpieczne dla malucha. Dzieci mogą taką szczoteczkę gryźć. Jej wybór to świetny sposób na to, aby przyzwyczaić dziecko do szczotkowania zębów. Oczywiście można sięgnąć również po klasyczną szczoteczkę manualną. Wielu rodziców pyta, czy w przypadku niemowląt może być stosowana szczoteczka elektryczna bądź soniczna. Niestety, z takim narzędziem do mycia zębów trzeba będzie sporo poczekać. Tego rodzaju szczoteczki są dla małych dzieci zbyt agresywne.

You Might Be Interested In